Kaş Asma

Kaş Asma FotoGöz çevresi, gençlik ve güzellik algısının oluşmasını sağlayan en önemli yüz bölgesidir. Sarkık kaşlar yorgun ve üzüntülü bir ifade oluşmasını sağlarken, tiyatro da bu dramatik ifadenin en soyut biçim maskelerle betimlenir. Kaşların yanlardan yukarı doğru kalkık olmasıysa kişinin daha taze bakışlara ve daha güzel görünüme sahip olmasını sağlar. Göz çevresine yerleşen sarkmalar, çöküntüler ve katlanmalar yorgun bir görünüme sebep olur. Kişinin uykusunu tam olarak alamamış ya da yaşlanmış gibi göründüğü bu durum, göz çevresine yapılan sınırlı ancak etkili müdahalelerle büyük oranda giderilebilir. Estetik cerrahi son on sene içinde, ABD’de yapılan operasyonlardan alınan kötü sonuçların değerlendirilerek bir anlamda ders çıkartılması sayesinde yepyeni teknikler geliştirilmiştir. Estetik müdahalelerle doğal bakışların ve  “Fresh Look” yani taze görünümün korunmasının en önemli konu olduğu tüm deneyimli plastik cerrahların ortak düşüncesidir.

Yorgun Bakış ve Yaşlanmayı Etkileyen Faktörler

Modern tıpta korunma, artık en çok önem verilen hususlardan birine haline gelmiş durumda. Bu yüzden yaşlanma hızını arttıran negatif faktörlere mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Güneşin ultraviyole ışınları, mimiklerin aşırı miktarda kullanılması, hormon düzensizlikleri, düzensiz uyuma, cilde zararlı kozmetik malzemelerin uygulanması, hakkında zararsız olduğu ispatlanan herhangi bir bilimsel çalışma bulunmayan maddelerin enjeksiyonu, kalıtsal unsurlar yorgun bakış ve yaşlı görünmeyi etkileyen en önemli faktörlerdir.

Sarkan Kaşların Kaldırılması

Ameliyatsız kaş asma olarak bilinen bu cerrahi yöntem; sıyırma yahut kesme gibi müdahaleler olmaksızın kaşların yalnızca dikiş kullanılması suretiyle asılması işlemidir. İleri derecede kasılma olmayan ya da sadece küçük müdahaleler isteyenlere lokal anestezi altında uygulanır ve işlem 15 dakika gibi kısa sürede tamamlanır. Basit ancak çok etkili bir teknik olan bu kaş asma işlemi, günümüzde dünyanın dört bir yanında görev yapan plastik cerrahlar tarafından kullanılmaktadır. Bu uygulamanın sonuçlarıyla ilgili fikir edinmek için önce ayna karşısında kaşlarınıza bakın ve sonrasında yere sırt üstü yatıp, tekrar kaşlarınıza bakın. Yere uzandığınızda kaşlarınızın pozisyonunun daha yukarda olduğunu görürsünüz. Zira ayaktayken yer çekimi sebebiyle kaşlar aşağı doğru sarkmaktadır. Bu müdahalenin bir germe olmayıp, sadece asma işlemi olduğunu unutmamak gerekir.

Şakak Germe (Temporal Lift, Mini Lift)

kaş asma

Elmacık kemiklerine doğru oluşan gevşeme ve sarkmalar, kaşlardaki sarkmayla birlikte kişiye daha yaşlı ve hüzünlü bir ifade kazandırır. Bu görünümün giderilmesi için uygulana şakak germe ile bu bölgedeki sarkmaların giderilmesini ve daha genç bir görünüm kazanılmasını sağlamaktadır. Endoskopik kaş kaldırma, şakak germe ve kaş asma işlemleri bazı hastaların üst göz kapağında oluşan katlanmaların göz ameliyatına gerek olmadan ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir.