Üst Dudak Asma (Ameliyatsız Teknik)

Üst Dudak Asma

 

 

Yaşlanmayla birlikte yüz bölgesindeki dokuların azalmasından ötürü gevşemeler, hareket ve mimik kaslarının zayıflaması sebebiyle sarkmalar belirlemeye başlar. Dolgun yapılı dudaklarsa zamanla incelmeye ve yana doğru genişlemeye başlar. Prof. Dr. Onur Erol’un geliştirdiği üst dudak asma tekniği, üst dudakta kesi uygulanmasına gerek kalmadan yani herhangi bir iz olmaksızın yalnızca dikiş kullanılması ile üst dudağın buruna asılmasını ve boyunun kısaltılmasını sağlar. Bu tekniğin doku enjeksiyonuyla beraber yapılması durumunda dudağın kalınlığı da artmakta, bu sayede burunla dudak mesafesi kısaldığı için çok daha genç ve güzel bir görünüm elde edilebilmektedir. Dudağında ileri derece kırışıklık olan hastalarda daha da iyi sonuç almak için ilave olarak lazer tedavisi yapılması tavsiye edilir.

 

 

 

Dudakta Kesi ile Yapılan Estetik Müdahaleler

Dudak İçinden Yapılan Kesiler

Dudağın içine yapılan kesiler ile mukoza ve dudak örtüsü kayrılmakta ve bu sayede dudağın iç boyu kısaltılmaktadır. Dudağın terse doğru çevrilmesinin sağlandığı bu uygulamada kaslara da toplama amaçlı müdahale yapılır ve kalınlık artışı sağlanır. Bu uygulama geniş dudakların kısaltılmasına da yardımcı olmaktadır. Dudağın iç bölümüne yani ağız içine kesi yapıldığından görünür bir iz olmamaktadır.

Dudak Dışından Yapılan Müdahaleler

Dudak anatomisinde beyaz çizgi olarak adlandırılan, ince kabarıklığın dışından yani tam dudak kenarından yapılan kesi ile dudak konturunun arttırıldığı bu müdahalede, dudağın kırmızı bölümü dışarı çevrilir. Müdahale sırasında dudağın şeklinde de bir takım değişiklikler yapılır. Eros Yayı denen dudak yağıyı hattına yapılan müdahalelerle daha kıvrımlı bir dudak yapılabilir. Dudağın kenarına gizlenen kesiler sayesinde büyük çoğunlukla iz olmamaktadır ancak yine de tüm hastalara, dışardan kesi uygulanacağından kesi bölgesinde iz kalabileceğine dair uyarı yapılmaktadır. Burada bir iz oluşması durumunda hastaların gerçekten de mutsuz olması söz konusu olabilir. Bunun için hastanın en baştan bu konuda bilgilendirilmesi ve bu riski göze alarak karar vermesi gerekir. Yine de kesi hattında iz olması durumunda kadınların kozmetik ürünlerinden yararlanarak izi gizlemesi mümkündür.

Dudak şeklinin daha kolay tayin edilebilmesine imkan sağlaması, bu yöntemin en büyük avantajıdır. Kaslara müdahale ile dudağın daraltılmasına yönelik müdahaleler de yapılabilmektedir. Dudağı içerden burun tabanına asmak suretiyle dudak kısaltılabilir. Dudak burun mesafesinin uzun olduğu durumlarda bu tip dudak kısaltma işlemleri uygulanabilmektedir.

Dudak İnceltmeDudak İnceltme

Dudağı çok kalın olan hastalara yapılan dudak inceltme, dudak içinden eliptik mukoza çıkartılmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Dudak içinde yabancı maddeler olması durumunda önce bu maddeleri temizlemek gerekir ki, dudak daha natürel bir görünüm kazanabilsin.

Dudak Genişliğinin Daraltılması

Genel olarak dudak ameliyatlarının en zor kısmı olduğu söylenebilir. Ağız kenarının doğuştan açık olduğu hastalarda açık bölgenin kapatılması, dudağın normal şekline getirilmesi sağlanabilir. Bu gibi doğuştan dudak yapısında bozukluk olan hastalarda kullanılan cerrahi teknik, estetik cerrahide ağzı geniş olan kişiler için de kullanılabilmektedir. Kenardan yapılan daraltma ve dikişler yardımıyla dudakların her iki yandan 3-7 milim arasında yani toplamda 1-1,5 santim daraltılması mümkündür. Ne var ki, bu cerrahi uygulamayla daha fazla iz oluşacağından hastanın ameliyat kararını durumu göze alarak vermesi gerekir. İyileşmenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için hastanın yaklaşık 3 hafta boyunca dudak hareketlerine kısıtlama getirmesi önerilir.

Dudak Kırışıklıklarının Düzeltilmesi

Kombine olarak farklı yöntemlerin bir arada kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir;

  • TCA peeling veya lazer dermabrazyon ile kırışıklıkların azaltılması
  • Dolgu maddelerinin kullanımıyla kırışıklıkların azaltılması
  • Dolgu ile lazer tedavisinin kombine olarak uygulanmasıyla kırışıklıkların azaltılması

Dudak derisinin altında bulunan dokuların erimesi neticesinde ortaya çıkan dudak kırışıklıkları, sürekli tekrarlanan mimik hareketlerinin sebep olduğu travmalar ile derinleşerek oluk haline dönüşebilmektedir. Eriyen dokuların yerine konması ve yüzeyden de lazer peeling uygulamasıyla çok daha iyi sonuç alınır.

Dudak Estetiğinde Kombine Yaklaşım

  1. Dişlerin düzeltilmesi, diş konturlarıyla uyumlu bir görünüm sağlanması
  2. Mandibula ve Maksiladaki çöküntü görünümünün; hastanın kendi kıkırdağı, kemik ya da yağ dokusuyla doldurulması ve böylece kontur sağlanması
  3. Üst çene yüksekliğinin azaltılması veya arttırılması, üst çenenin geriye veya öne alınması gibi çene estetiği uygulanmasıyla kontur sağlanması