Otoplasti (Kepçe Kulak Şekillendirmesi)

Kulakları başa yaklaştırmak, eksik olan kıvrımları yeniden şekillendirmek ya da kulakları küçültmek için yapılan kepçe kulak şekillendirmesi, ekseriyetle 4-10 yaş arasındaki çocuklara yapılır. 4 yaşındaki bir çocuğun kulaklarının gelişimi büyük oranda tamamlandığı için erken süreçte Otoplasti yapılabilir ve bu sayede çocuğun sosyal hayatında karşılaşacağı sorunlardan çok daha az olur. Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlere de uygulanabilir ve ilerleyen yaşlar için herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Cerrahi Plan

Plastik cerrahlar genel olarak kepçe kulaklı çocukların anne babasına, çocuğunun kulaklarıyla ilgili duygularına karşı anlayışlı olmalarını önerir ve çocuk kulaklarıyla ilgili şikayette buluncaya dek cerrahi için ısrar etmesini söyler. Zira kepçe kulaklarından rahatsız olan çocuklar, cerrahi operasyon sırasında daha uyumlu tavır sergilemektedir. İlk görüşmede hastanın durumunu değerlendiren doktorlarımız, ameliyat için uygun teknikle ilgili öneride bulunacaktır. Bunun dışında operasyona hazırlık sürecinde yapılması gerekenlerle de ilgili bilgi verecektir. Çoğunlukla ayaktan tedavi olarak yapılan kepçe kulak ameliyatı, doktorun önermesi halinde hastanede yapılmakta ve genellikle de bir gece hastanede yatılmaktadır.

Anestezi

Küçük çocuklarda genel anestezi önerilebilir ve bu sayede çocuğun operasyon sırasında derin uyku olması sağlanır. Yaşı daha büyük olan çocuklarda ve yetişkinlerdeyse sedatif ile kombine lokal anestezi uygulanır yani hasta uyanık ancak gevşemiş olur.

Kepçe Kulak Operasyonu

Komplike olgular olmaması durumunda kepçe kulak ameliyatı 1,5-2 saat kadar sürmektedir. Kepçe kulak ameliyatları kliniğimizde, Dr. Onur Erol tarafından geliştirilen Amerika’nın en prestijli Plastik Cerrahi dergisinde yayınlanmış ve dünya literatürüne girmiş  ve kendisi tarafından uluslararası kongrelerde sunulan, yüksek memnuniyet vaat eden bir cerrahi teknikle yapılmaktadır. Kulağın ön yüzündeki kıvrımın içine küçük bir kesi uygulanan bu teknikte kıkırdak ortaya çıkarılır ve kıvrım oluşması için törpüleme yapılarak, alınması gerekmeyen dikişler sayesinde yeni kıvrım yapılır. Kulağın başa daha fazla yakınlaştırılması ve daha natürel bir görünüm için kıkırdak dokunun bir bölümünün çıkartılması da mümkündür. Dr. Onur Erol’un geliştirdiği bu teknik sayesinde kulak arkasında ekstra bir kesi izi olmamaktadır. Kıvrım içinde fark edilmeyen bir iz oluşur ve zamanla kesi hattı solarak ten rengini alır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Yetişkin veya çocuk olması fark etmeden hasta ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkabilir ve evine gidebilir. Baş, iyileşmenin daha kolay olması ve şekillenme için sarılır, kulaklarda ilk günlerde oluşabilecek ağrı için ağrı kesici kullanılabilir. İlk haftanın sonunda sargılar alınır ve çok daha hafif bir pansuman uygulanır. Geceleri kafa bandı kullanmanız gerekir ki, gündüzleri de bu bandı kullanmanız kulak şeklinin daha iyi korunmasına yardımcı olacaktır. Kendinden eriyen dikişler kullanılmaması durumunda bir hafta sonra hastanın dikişleri alınır. İlk 6 hafta kulağın bükülmesine yol açacak her türlü aktiviteden uzak durulmalı, yetişkinlerinse işlerine geri dönmesi için 10 gün kadar beklemesi gerekir. Çocuklarsa bir hafta sonra okullarına gidebilir ancak bu erken süreçte dikkatli olunmasında yarar vardır. Kepçe kulak ameliyatı kliğimizdeki gibi deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında son derece güvenli bir ameliyattır. Ama her cerrahi prosedürde belirli risklerin olduğu da unutulmamalıdır. Zira nadir olarak kulakta kan pıhtısı oluşabilmekte, bu pıhtı kimi zaman kendi kendine erimekte kimi zamanda iğneyle alınmaktadır. Ayrıca hastaların çok küçük bir bölümünde kulakta iz oluşmasına yol açan enfeksiyonlar olabilmekte, antibiyotik tedavisi ya da cerrahi müdahaleyle tedavi uygulanabilmektedir.

Diğer Kulak Şekil Bozuklukları

Kepçe kulak gibi, kulaklardaki farklı şekil bozuklukları da cerrahi müdahaleyle düzeltilebilir. “Lop Ear” yani kulak üst kesiminin aşağı ve öne doğru kıvrılması, “Cup Ear” yani kulakların küçük olması, “Shell Ear” yani dış kenarlardaki kurvatur, natürel hatların kaybolması gibi kulak şekil bozuklukları da cerrahi müdahaleyle giderilebilir. Bunun dışında büyük kulak memeleri de düzeltilebilmektedir. Kulağın kaza neticesinde kaybedilmesi halinde de yeni bir kulak yapılabilmektedir.

Daha Doğal Görünen Kulaklar

Bazı genç ve yetişkin hastalar, kepçe kulak ameliyatı sonuçlarından memnun kalmayabilir. Ama ne var ki ameliyatın amacı mükemmellik değil, daha iyiye ulaşmaya çalışmaktır. Her iki kulak simetrik olmayabilir çünkü mutlak simetri hem doğal değil hem de imkansızdır. Operasyon öncesi beklentilerinizi açıkça doktorunuza söylemeniz, memnuniyetinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı