Fraksel Karbondioksit Lazer

Lazer teknolojisinin ciltteki lekeleri gidermedeki etkisi kanıtlandı. Yeni nesil Fraksel Karbondioksit lazerler ile şimdiye kadar elde edilenden çok daha olumlu sonuçlar alınabilmekte. Çok daha derine ulaşabilen bu son teknoloji ürünü lazerler; kırışıklık, akne izi ve lekelerin tedavisinde tüm geçerli tedavilerden daha radikal sonuçlar sunabiliyor. Fraksiyonel lazerler yine bir biçimde ciltte soyma işlemi yapan ancak bunu dokulara dahi inebilecek şekilde yapabilir. Karbondioksit lazerlerse hem deriyi soyar hem de sıkılaştırır. Bu yeni lazerle eski uygulamalara nazaran daha olumlu sonuçlar almamızı ve tam istediğimiz bölgede, daha hassas şekilde işlem yapmamızı sağlamaktadır. Çok hafif soyma işleminden derinlemesine uygulamalara kadar, bu lazerler sayesinde istenen farklı uygulamalar yapılabilir.

Cilt soymada meyve asidi içeren ürünler de kullanılabiliyor. Üst katmandaki ölü dokunun yani epidermisin ya da epidermisle beraber dermisin üst kısmı soyulmaktadır. Bu soyma işleminin meyve asitleriyle yapılması, işlemin yüzeysel olmasını sağlar. Ölü tabakanın soyulması yenileme etkisi oluşturabilir ama daha ciddi vakalarda uygulamanın etkisi sınırlı kalabilir. TCA ve Obacı gibi yöntemlerle derin uygulamaların yapılması da mümkündür. Lazerin bu tip tekniklere üstünlüğüyse daha hassas bir şekilde çalışarak, hangi tabakalara nüfuz edildiğinden emin olunabilmesi yani uygulama kontrolüdür. Cildin hemen üstünden derine dek, bu lazerler ile her tip soyma işlemi yapılabilir. Karbondioksit lazerler ise dokuyu büzüştürerek, sarkmaları önleyecek sıkıştırma etkisi oluşturmasıdır.

Fraksel Karbondioksit Lazer Hangi Cilt Problemlerinde, Kimlere Uygulanır?

Yüzeysel kırışıklıklar, derin kırışıklıklar, hafif lekeler, koyu renkli lekeler, akne izlerinin tedavisinde kullanılan bu lazerler; soruna göre bir veya daha fazla seans ile cilt sorunlarına çözüm sunmaktadır. Akne izleri için tek seans yeterli olabileceği gibi, bazı hastalarda ortalama altı ay sonra ikinci bir seans uygulanması gerekir. Restore Fraksiyel Lazer 6-7 seansta yüzeysel uygulamalarla çözüm sunarken, Karbondioksit lazerler koyu renkli lekelerin yok edilmesi için daha derinlemesine etki etmektedir.

Sistem Nasıl Uygulanıyor?

Cildin derinine etki ettiğinden, Karbondioksit Fraksiyel lazerlerin klinik ya da muayenehanede kullanılması çok güçtür. Ameliyathane ortamında, anestezi doktorunun uygulayacağı sedasyonla, lokal veya genel anestezi altında kullanım gerekmektedir. Şayet uygulama geniş bölgelere yapılacaksa mutlaka ameliyathane ortamında yapılmalıdır. Lazer uygulamasından sonra cilt özel bir merhem ve üzerinde şeffaf bir madde sürülerek, cilt örtülür. Yapılan uygulamanın derinliğine göre bu şeffaf maddenin cildi 4-5 gün kadar örtmesi gerekebilir ve bu süre zarfında hasta da ağrı duymamış olur.

Mutlaka hekim tarafından kullanılması gereken Fraksel Karbondioksit lazerden en iyi sonucu almak içinse bilhassa estetik cerraha veya çok iyi eğitim almış olan dermatologlara başvurulmalıdır. Gereken eğitimi almamış hekimler dahi ciltte hasar meydana getirebilir. Bu gibi hasarlar bilhassa eski tip lazerlerde olmaktadır. Her uygulamanın en başta eğitim gerektirdiğinin bilincinde olduğumuz için bizim uygulamalarımızda şuana dek bu tip bir durum olmamıştır.

Lazerin En İddialı Olduğu Uygulama Alanları Nelerdir?

Fraksel Karbondioksit lazerin en iyi sonuç verdiği bölge yüzdür çünkü yüz bölgesi derin soyulmalara daha güzel sonuç vermektedir. Ama yine de boyunda çalışıldığında daha yüzeysel uygulamalar yapılmalı, iyileşme güzel olmayacağından hafif soyma tercih edilmelidir.

Uygulama Sonrası Sosyal Hayatta Kısıtlama Söz Konusu Mu?

Pansumanlar bitene dek sosyal hatta bir takım kısıtlamalar olmaktadır. Uygulama sonrası erken süreçte yani 5-7 günlük zaman diliminde kısıtlamalar söz konusudur ancak sonrasında uygulama bölgesi güneş koruyucularla korunduktan sonra dışarı rahatça çıkılabilir. Ne var ki, hem peeling hem lazer soyma işlemlerinden sonra bölgenin ultraviyole ışınlardan korunması muazzam derecede önemlidir. Zira aksi halde lekeler oluşabilmektedir. Özellikle buğday tenli esmer kişilerde leke olma ihtimali daha yüksektir.

Tedavinin Etkisini Arttırmak ya da Korumak İçin Uygulama Sonrası Bakım İçin Ne Öneriliyor?

Hastanın her gün pansumana gelmesi, gerektiğinde koruyucu maddeleri değiştirmesi iyileşmenin sorunsuz gerçekleşmesi ve daha iyi sonuç alınması için önemlidir. Bu sayede bakım sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan, pürüzsüz ve pırıl pırıl bir cilde sahip olma şansı artar.

Tedavinin Tekrarlanması Gerekiyor Mu?

Yüz kırışıklıkları için Karbondioksit lazerin derin şekilde uygulanması durumunda senelerce tekrar gerekmemektedir ancak akne izlerinin tedavisi yıllık tekrarlanan, 2-3 seansla yapılmaktadır. Fraksel lazerin, fraksiyone işlem yapanları yani Fraksel Restor lazerse her sene 5-6 defa tekrarlanan seanslarla uygulanmaktadır. Bu lazer tipinde kızarıklık az ya da hiç olmaz.

Fraxel Repair ile Fraxel Restore Lazerlerin Farkı Nedir?

Bakım protokolleri ve iyileşme süreci dışında her iki tip lazer de hemen hemen aynı sonucun elde edilmesini sağlayabilmektedir. Fraxel Repair lazerlerin ameliyathane şartlarında ve anestezi altında uygulanması gerekirken, Fraxel Restore lazerler polikliniklerde uygulanabilir. Fraksel Repair lazer, tek uygulama ile çok derine inilmesini sağlar. Aynı etkinin Fraksel Restore lazerle elde edilmesi için yaklaşık 5 ya da zor vakalarda 8 seans tekrarı gerekebilir. Repair tip lazerde derin soyma yapıldığından pansuman ve ilk hafta çok iyi bakım yapılması gerekmektedir. Restore tip lazerdeyse makyaj dahi yapabilir, güneş koruyucu kullanarak hemen günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz.