Orta Yüz Germe (Mid-Face Lifting)

Yüzün orta bölümünde bulunan kemikler en çabuk eriyen ve zayıflayan kemik grubu olduğundan, erimenin derecesi arttıkça iskeleti saran yumuşak doku gevşer. Genetik özellikler ve çevresel etkiler neticesinde bozulan bu doku; yanak, elmacık kemiği gibi yerlerin sarkmasına ve gözaltlarının diriliğinin kaybolmasına sebep olur. Yerçekimi kuvvetinin etkisiyle yumuşayan doku aşağı doğru hareketlenerek, sarkar. Üçgene yakın bir ovalliğe sahip olan genç yüzlerin aksine yaşlanma süreciyle bu tip sarkmalar sebebiyle dikdörtgen ya da kare bir yüz şekli oluşur.

Orta yüz germe sayesinde sarkan tüm dokular dikey olarak yani yerçekimi kuvvetinin ters yönüne yukarı doğru gerdirilir. Deri, derialtı yumuşak doku, sarkan zar ve kasların toplu olarak yukarı toplanarak gerdirildiği orta yüz germe estetiği ile son dönemde gelişen anlayış sayesinde alt çene ve boyun sarkmalarının düzeltilmesi de mümkün hale gelmiştir.

Yanak içinden, göz kenarlarından ve şakak bölgesinden gerçekleştirilebilen orta yüz germe ameliyatının doku enjeksiyonuyla birlikte yapılması, daha da olumlu ve uzun süreli etkiye sahip sonuçlar alınmasını sağlar.