Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Düzelme Nasıl ve Ne Zaman Olur?

Doğal deri kıvrımları ve yüz hatlarının daha genç görünüm sağlaması için gerçekleştirilen yüz germe ameliyatında estetik cerrah ne kadar izlerin kolay fark edilmeyen yerlerde olmasını sağlamaya çalışsa da, bu operasyonların ardından izler kaçınılmazdır. Saç içi gibi bölgelerden kesi açarak germe işlemi yapan estetik cerrahlarımız fark edilebilirliği minimum seviyeye indirmeye çalışsa da, ameliyat sonrası kesi izi olacaktır. Bu izler solarak ten rengini alacağından, iyileşmenin tamamlanmasının ardından kolay fark edilemeyecektir. Yüz germe ameliyatının en fazla fark edilen izi, kulak arkasıdır ancak bu bölge de saçlarla kolayca kapatılabilir.

Daha genç ve çekici bir görünüm elde etme maksadıyla yapılan yüz germe ameliyatı sonrası görünümle ilgili nihai sonuç 3-4 hafta sonra fark edilebilir. Dikişlerin alınmasından sonra makyaj malzemesi kullanımına izin verilmektedir ancak ameliyatın ardından birkaç ay boyunca güneşe çıkmaktan mümkün olduğunca kaçınılması, dışarı çıkıldığı takdirde mutlaka yüksek faktörlü koruyucuların kullanılması gerekir.

İyileşme hızı kişiye göre değişkenlik göstermektedir ancak genel olarak aşağıdaki süreçlerin yaşanacağı söylenebilir;

İlk Gün;

 • Bu erken aşamada şişlik ve morlukların asgari seviyede olması için boyunluk kullanmanız istenecektir

İlk Hafta;

 • Şişlikleriniz maksimum seviyeye çıkacak ve ardından inmeye başlayacak
 • Bandajlarınız alındığı için duş alabileceksiniz
 • Dikişleriniz alınacak
 • Uyurken boyunluk kullanmaya devam etmenize karşın gündelik “hafif” işler yapmaya başlayabilir
 • Makyaj yapmaya başlayabilirsiniz

İkinci Hafta;

 • Şayet morluklarınız olduğuysa bunlar büyük oranda solacak
 • Ağır olmayan rutin aktivitelerinize geri dönebilirsiniz

Birkaç Hafta Sonra;

 • Tekrar spor ve egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz
 • Şişliklerinizden tamamen kurtulacaksınız
 • Yüzdeki hissizleşme azalacak ancak tamamen geçmesi birkaç ayı bulacaktır

İyileşme süreci boyunca güneşten korunmanız gerektiğini unutmayın ve yüksek faktörlü koruyucuları kullanmayı ihmal etmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

S: İnce ve derin kırışıklıklardan kurtulmanın tek yolu yüz germe mi?

C: Hayır. Bu tür ince ve derin kırışıklar için botoks, kimyasal peeling, doku enjeksiyonu ve lazer peeling gibi ek tedaviler uygulanabilir.

S: Lazer Peeling soyma işlemi olduğu için derinin kızarmasına yol açıyor. Başka bir seçenek yok mu?

C: Kızarıklığın bazen aylarca devam ettiği doğru olsa da, lazer peeling işleminden on gün sonra makyaj yapmaya başlayabileceğiniz için bu durumu kolayca gizleyebilirsiniz.

Kliniğimizde peeling için FDA onaylı bir teknoloji olan Fraxel Lazer cihazı kullanılmakta, bu cihaz sayesinde oldukça yüksek başarı elde etmekteyiz.

S: Yüz germenin dudak kırışıklıklarına herhangi bir faydası var mı?

C: Hayır, herhangi bir faydası yoktur. Dudak etrafındaki kırışıklıklar için zımparalama, derin ya da lazer peeling, doku enjeksiyonu gibi farklı teknikler uygulanmaktadır. Son dönemde ideal sonuç içinse doku enjeksiyonu ile Fraxel Lazer birlikte kullanılmaktadır.

S: Yüz germe ameliyatının etkisi ne kadar sürer?

C: Yüz germe ameliyatının etkisi; hastanın dokularına, ameliyatı yapan estetik cerraha ve diğer birçok farklı unsura bağlı olarak değişir. Ama yine de, ortalama 5-7 senelik bir etkiden söz edilebilir. Ameliyatsız güzellik tekniklerinde büyük gelişme kaydedilmesi ile bu sürenin 10 ve hatta 15 seneye kadar çıkartılması mümkün olabilir. Bu uygulamalar sadece ameliyatlar olmak istemeyenlere değil, ameliyatın ardından dokuların canlılığını korumasını ve etkinin uzun süre devam etmesini isteyenlere de faydalıdır.

Sonuç

Gelişen teknoloji ve uygulamalarla birlikte yüz gençleştirme ameliyatları artık daha uzun süre etkili ve daha başarılı sonuçlar vaat etmektedir. Bu uygulamalar sayesinde kişinin kendine olan güveni ve saygısı arttırılmakta, senelerin yıprandırıcı etkisi büyük oranda hafifletilebilmektedir.